T520H158M006AHE055 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
1.5 mF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2924 (7361 Metric) 55mOhm @ 100kHz
T520H158M006AHE055
DigiKey Part Number
399-T520H158M006AHE055TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520H158M006AHE055
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
1.5 mF
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V