T520B476M006ATE0707280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 615
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1 986
Datasheet
In Stock: 916
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
T520B476M006ATE0707280
DigiKey Part Number
T520B476M006ATE0707280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B476M006ATE0707280
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520B476M006ATE0707280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz