T499D475K035ATE1K5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T499D475K035ATE1K5 |
Description | CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1.5Ohm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T499D475K035ATE1K5 Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C |
Mfr | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm) |
Capacitance | Manufacturer Size Code D |
Tolerance ±10% | Ratings AEC-Q200 |
Voltage - Rated 35 V | Features Automotive |
Type Molded | Grade Automotive |
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm | Qualification AEC-Q200 |
Operating Temperature -55°C ~ 175°C | Base Product Number |