T499D475K035ATE1K5
DigiKey Part Number
399-5078-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5078-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5078-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499D475K035ATE1K5
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1.5Ohm
EDA/CAD Models
T499D475K035ATE1K5 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C