T499D335K050ATE2K0
DigiKey Part Number
399-5083-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5083-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5083-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499D335K050ATE2K0
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 50V 2917
Detailed Description
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 2Ohm
EDA/CAD Models
T499D335K050ATE2K0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C