T499C226K010ATE1K8
DigiKey Part Number
399-5018-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499C226K010ATE1K8
Description
CAP TANT 22UF 10% 10V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T499C226K010ATE1K8 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C