T498C476K016ATE800
DigiKey Part Number
399-T498C476K016ATE800TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T498C476K016ATE800CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T498C476K016ATE800DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498C476K016ATE800
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 800mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T498C476K016ATE800 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C