T498C335K035ATE1K7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 60 839
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 800
Datasheet
In Stock: 984
Similar
In Stock: 190
Vishay Sprague
In Stock: 0
Similar
KYOCERA AVX
Vishay Sprague
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 1.7Ohm
T498C335K035ATE1K7
DigiKey Part Number
399-4767-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498C335K035ATE1K7
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 35V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T498C335K035ATE1K7 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C