T498B225M020ATE3K6
DigiKey Part Number
399-T498B225M020ATE3K6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498B225M020ATE3K6
Description
CAP TANT SMD 150C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 3.6Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T498B225M020ATE3K6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
20 V
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.6Ohm @ 100kHz