T495X227M010ATE070
DigiKey Part Number
399-T495X227M010ATE070TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T495X227M010ATE070CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T495X227M010ATE070DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X227M010ATE070
Description
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T495X227M010ATE070 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C