T495E107K020ATE085 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 501
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 537
In Stock: 0
Vishay Sprague
In Stock: 642
Vishay Sprague
In Stock: 183
100 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2824 (7260 Metric) 85mOhm
T495E107K020ATE085
DigiKey Part Number
399-4647-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495E107K020ATE085
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495E107K020ATE085 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
20 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm