T495D477M006ATE0457280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm @ 100kHz
T495D477M006ATE0457280
DigiKey Part Number
399-T495D477M006ATE0457280TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D477M006ATE0457280
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D477M006ATE0457280 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C