T495D476M020ATE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 149
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 0
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
T495D476M020ATE100
DigiKey Part Number
T495D476M020ATE100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D476M020ATE100
Description
CAP TANT 47UF 20% 20V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D476M020ATE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
20 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz