T495D336K016ATE150
DigiKey Part Number
399-4702-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4702-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4702-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D336K016ATE150
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
EDA/CAD Models
T495D336K016ATE150 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm