T495C685M025ATE500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 793
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 576
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
In Stock: 991
In Stock: 11
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2312 (6032 Metric) 500mOhm
T495C685M025ATE500
DigiKey Part Number
T495C685M025ATE500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C685M025ATE500
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 25V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495C685M025ATE500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm