T495C157K006ATE050
DigiKey Part Number
399-18829-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18829-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18829-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C157K006ATE050
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2312
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T495C157K006ATE050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz