T495C157K004ATE070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 3 436
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
New at DigiKey
150 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2312 (6032 Metric)
T495C157K004ATE070
DigiKey Part Number
399-T495C157K004ATE070TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C157K004ATE070
Description
150.UF 4.0V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
4 V