T495B156K016ATE800
DigiKey Part Number
399-4969-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4969-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4969-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B156K016ATE800
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 800mOhm
EDA/CAD Models
T495B156K016ATE800 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm