T495A475K010ATE1K3
DigiKey Part Number
399-8488-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8488-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8488-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495A475K010ATE1K3
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 1.3Ohm
EDA/CAD Models
T495A475K010ATE1K3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm