T494X476M035AHAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm @ 100kHz
T494X476M035AHAUTO
DigiKey Part Number
399-T494X476M035AHAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494X476M035AHAUTO
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T494X476M035AHAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz