T494D157K006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm @ 100kHz
T494D157K006AH
DigiKey Part Number
399-T494D157K006AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494D157K006AH
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494D157K006AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V