T494D106K035AT7738 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 500
Datasheet
In Stock: 0
New at DigiKey
Image for T494D106K035AT7738 is not available
T494D106K035AT7738
DigiKey Part Number
399-T494D106K035AT7738TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494D106K035AT7738
Description
10.0UF 35.0V
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 400mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
35 V