T494B107M006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 15 860
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 67
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 574
In Stock: 91
In Stock: 93
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 1.5Ohm
T494B107M006AH
DigiKey Part Number
T494B107M006AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B107M006AH
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494B107M006AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm