T494B105K035AT2478 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm @ 100kHz
T494B105K035AT2478
DigiKey Part Number
399-T494B105K035AT2478TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B105K035AT2478
Description
1.00UF 35.0V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
35 V