T494A475M006AT
DigiKey Part Number
399-8440-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8440-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8440-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494A475M006AT
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 3.5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T494A475M006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm