T494A156K006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2 534
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Vishay Sprague
Upgrade
Upgrade
KYOCERA AVX
Similar
Similar
15 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 2Ohm
T494A156K006AH
DigiKey Part Number
T494A156K006AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494A156K006AH
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494A156K006AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm