T493A106K010CH6412 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T493A106K010CH6412 is not available
T493A106K010CH6412
DigiKey Part Number
399-T493A106K010CH6412TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493A106K010CH6412
Description
10.0UF 10.0V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V
Ratings
COTS
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz
Failure Rate
C (0.01%)