T491X686K025AT48607622 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 872
In Stock: 0
68 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T491X686K025AT48607622
DigiKey Part Number
T491X686K025AT48607622-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X686K025AT48607622
Description
CAP TANT 68UF 10% 25V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm