T491X477K006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 597
Datasheet
Direct
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KYOCERA AVX
Similar
Vishay Sprague
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 400mOhm
T491X477K006AH
DigiKey Part Number
T491X477K006AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X477K006AH
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491X477K006AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm