T491X157K016ATAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2 670
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
T491X157K016ATAUTO
DigiKey Part Number
T491X157K016ATAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X157K016ATAUTO
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491X157K016ATAUTO Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C