T491M107K006ZT7280 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1 322
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 3Ohm
T491M107K006ZT7280
DigiKey Part Number
T491M107K006ZT7280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491M107K006ZT7280
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1411
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V