T491D476M010AH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T491D476M010AH
DigiKey Part Number
T491D476M010AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D476M010AH
Description
CAP TANT 47UF 20% 10V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491D476M010AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm