T491D227K016AT7246
DigiKey Part Number
T491D227K016AT7246-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D227K016AT7246
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
EDA/CAD Models
T491D227K016AT7246 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm