T491D157K016AT7343 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for T491D157K016AT7343 is not available
T491D157K016AT7343
DigiKey Part Number
399-T491D157K016AT7343TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D157K016AT7343
Description
150.UF 16.0V
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V