T491D107K016AT4068 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 500
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T491D107K016AT4068
DigiKey Part Number
T491D107K016AT4068-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D107K016AT4068
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491D107K016AT4068 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm