T491D106K035AT4068 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1Ohm
T491D106K035AT4068
DigiKey Part Number
T491D106K035AT4068-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D106K035AT4068
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491D106K035AT4068 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm