T491C686K016AT4221
DigiKey Part Number
399-T491C686K016AT4221TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T491C686K016AT4221CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T491C686K016AT4221DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C686K016AT4221
Description
68.0UF 16.0V
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric)
Category
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
16 V