T491B685K016ATAUTO
DigiKey Part Number
T491B685K016ATAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B685K016ATAUTO
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2.5Ohm
EDA/CAD Models
T491B685K016ATAUTO Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C