T491B106M006AT4053 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 3.5Ohm
T491B106M006AT4053
DigiKey Part Number
T491B106M006AT4053-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B106M006AT4053
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491B106M006AT4053 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm