T491B106K010AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 18 563
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3 220
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Sprague
In Stock: 860
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 3.5Ohm
T491B106K010AH
DigiKey Part Number
T491B106K010AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B106K010AH
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491B106K010AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm