T491A475K016AT4380 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm
T491A475K016AT4380
DigiKey Part Number
T491A475K016AT4380-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A475K016AT4380
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491A475K016AT4380 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm