T491A225K010AT4802
DigiKey Part Number
399-T491A225K010AT4802TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T491A225K010AT4802CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T491A225K010AT4802DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A225K010AT4802
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 7Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491A225K010AT4802 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm