T491A106M010ATAUTO
DigiKey Part Number
399-T491A106M010ATAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T491A106M010ATAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-T491A106M010ATAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A106M010ATAUTO
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 3.8Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491A106M010ATAUTO Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.8Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C