T491A105M016AT7280
DigiKey Part Number
399-18013-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18013-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18013-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A105M016AT7280
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm
EDA/CAD Models
T491A105M016AT7280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm