T356K106K050AT7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 74
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Radial
T356K106K050AT7301
DigiKey Part Number
T356K106K050AT7301-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356K106K050AT7301
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356K106K050AT7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.350" Dia (8.90mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
50 V