T356C225K035AT8597 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for T356C225K035AT8597 is not available
T356C225K035AT8597
DigiKey Part Number
399-T356C225K035AT8597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356C225K035AT8597
Description
2.20UF 35.0V
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial, Disc 5Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V