SCR19XV-190-1R5A005JV
DigiKey Part Number
399-SCR19XV-190-1R5A005JV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCR19XV-190-1R5A005JV
Description
CMC 160UH 19A 2LN TH AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 19A DCR 1.89mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1.89mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Series
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Through Hole
Number of Lines
2
Size / Dimension
1.181" L x 0.744" W (30.00mm x 18.90mm)
Inductance @ Frequency
160 µH @ 100 kHz
Height (Max)
1.122" (28.50mm)
Current Rating (Max)
19A