SCF47-400-S1R7C028JH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 43
Datasheet
2.8 mH @ 10 kHz 3 Line Common Mode Choke Through Hole 40A DCR 1.85mOhm
SCF47-400-S1R7C028JH
DigiKey Part Number
399-SCF47-400-S1R7C028JH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF47-400-S1R7C028JH
Description
CMC 2.8MH 40A 3LN TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SCF47-400-S1R7C028JH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage Rating - DC
250V
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Packaging
Tray
Features
Nanocrystalline Core
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
2.795" Dia (71.00mm)
Number of Lines
3
Height (Max)
1.575" (40.00mm)
Inductance @ Frequency
2.8 mH @ 10 kHz
Package / Case
Horizontal, 6 PC Pin
Current Rating (Max)
40A
Base Product Number
DC Resistance (DCR) (Max)
1.85mOhm