SBC4-6R8-452
DigiKey Part Number
399-18929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC4-6R8-452
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 30 MOHM TH
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 30mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC4-6R8-452 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.6A
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)