SBC4-680-122
DigiKey Part Number
399-18928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC4-680-122
Description
FIXED IND 68UH 1.2A 190 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 190mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC4-680-122 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)